Wyrób Sprzętu Pasiecznego Babik-Sabat S.C.

  • baner1.jpg
  • baner2.jpg
  • baner3.jpg
  • baner4.jpg

Archiwum

Szkolenie z zakresu nowoczesnej gospodarki pasiecznej

Koło Pszczelarzy w Andrychowie oraz Koło Pszczelarzy w Wadowicach zaprosiło 25 lutego 2017 roku na szkolenie z zakresu nowoczesnej gospodarki pasiecznej. Szkolenie odbyło się w sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego w Andrychowie. Andrychów ma taką tradycję już od wielu lat, że na przedwiośniu odbywają się u nas spotkania pszczelarzy z fachowcami z najwyższej półki. Nie inaczej było i tym razem. Podczas spotkania wykład wygłosił prof. Jerzy Wilde kierownik Katedry Pszczelnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W trakcie wykładu prelegent przedstawił "Jak dbać o zdrowie i kondycję rodzin pszczelich, aby były silne i dawały dużo miodu". Było również wiele ciekawostek ze świata pszczelarskiego i naukowego, przedstawiono szereg aktualnych aspektów prawnych i problemów związanych z hodowlą pszczół.

Na wstępie spotkania sytuację pszczelarstwa w Polsce omówił Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego: Tadeusz Sabat

Na spotkanie przybyło kilkuset pszczelarzy - głównie z południa Polski. Andrychów ma tradycję, że na organizowane konferencje naukowe przyjeżdżają pszczelarze z całej okolicy. To świadczy o tym, że powołanie pszczelarskie ma się w naszych okolicach bardzo dobrze. Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego: Tadeusz Sabat bardzo cieszy się z faktu, że Andrychów na pszczelarskiej mapie Polski zapisuje się wspaniałymi zgłoskami. W Gminie Andrychów powstały dwie firmy. Pierwsza - Babik później Łysoń - który dziś zajmuje się produkcją najnowocześniejszego sprzętu pszczelarskiego na świecie. Firma Łysoń to już potentat. Warto podkreślić, że firmy i pszczelarze dbają nie tylko o pszczoły, ale i o środowisko naturalne, edukując w zakresie właściwego stosowania środków chemicznych w rolnictwie.

Jeśli nie będziemy dbali o środowisko - będzie ono zatrute. Szczególną uwagę należy zwrócić właśnie na środki chemiczne. Środki nowej generacji są w chwili obecnej w wiekszości poza zasięgiem naszego rolnictwa. Nasze rolnictwo jest niestety na poziomie "szkoły średniej".

Wykład Prof. Jerzego Wilde z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie koncentrował się na temacie utrzymania pszczół zdrowych, silnych dających dużo miodu i pożytku pszczelarzom.

Mamy jako środowisko pszczelarskie sporo problemów. Choroby pszczół, które coraz bardziej dają się we znaki, szczególnie tym pszczelarzom, którzy niezbyt dobrze radzą sobie z leczeniem, mamy również problemy z chemizacją i tym, że często rolnicy używają chemii, która zagraża pszczołom, truje je - głównie tej chemii nie najnowszej generacji, ale chemii klasycznej, którą rolnicy wbrew przepisom używają wtedy, kiedy rośliny kwitną i latają pszczoły. Jest to niezgodne z przepisami.

Pszczelarze to wiekowi ludzie. Średnia wieku wynosi około 70 lat. Młodych ludzi jest niewielu. Pszczelarstwo w takim przeciętnym, polskim wydaniu w 99% jest pszczelarstwem amatorskim, hobbystycznym. Pszczelarze użytkują pszczoły dlatego, że kochają swoją pasję. Elementy ekonomiczne nie są dla nich w ich działaniach najważniejsze. To własnie w tym upatruję się siłę naszego polskiego i europejskiego pszczelarstwa. Jeśli warunki użytkowania pszczół pogorszyłyby się jeszcze bardziej i trzeba by było jeszcze więcej dopłacać do pszczelarstwa - to ci, kochający pszczelarstwo, których jest w Polsce ponad 99% wśród pszczelarzy - (zawodowych pszczelarzy jest tylko ułamek procenta) - są naszą siłą.

Daje to nadzieję, że pszczoły zawsze u nas były i nadal będą. Profesor przyjechał, by porozmawiać z pszczelarzami. Mówił o rzeczach, które każdemu światłemu pszczelarzowi są powszechnie znane. Ale jak wiemy - diabeł tkwi w szczegółach. Mówiono więc o szczegółach, które są przydatne w pszczelarstwie. Prelegent był mile zaskoczony liczbą uczestników. Koło pszczelarzy w Andrychowie liczy sobie ok. 70 pszczelarzy. Przybyły również sąsiednie koła z Wadowic, Bielska. Widać było po liczbie uczestników, że tego rodzaju szkolenia cieszą się bardzo dużą popularnością, a głód wiedzy wśród pszczelarzy jest nadal olbrzymi.

Ze względu na przekrój wiekowy - pszczelarze wiedzę z internetu pozyskują z dziedziny pszczelarstwa w około 20-25 %. Doświadczenia poprzednich pokoleń na niewiele się zdają w obecnej sytuacji. Ze względu na szczególne warunki otoczenia i hodowli - wiedza sprzed lat uniemożliwiałaby właściwe działania w pasiekach. Pszczelarze jeszcze 30-40 lat temu nie mieli większych problemów w pasiekach. Dzisiaj przy tamtej wiedzy nie udałoby się im utrzymać pszczół. Tryb szkoleń realizowany od 2005 roku jest bardzo potrzebny. Realizowany jest program wsparcia pszczelarstwa, który jest możliwy dzięki finansowaniu w połowie z funduszy europejskich a w połowie z budżetu państwa. Ministerstwo Rolnictwa daje na to pieniądze. W ramach tego działania między innymi jest pula na szkolenia. Są one systematyczne. Każde Koło w ciągu roku organizuje wiele takich szkoleń. Spotkanie w Andrychowie było poza wspomnianym cyklem szkoleń. To dowód na to, że głód wiedzy jest nadal ogromny, że wciąż, mimo bardzo intensywnych szkoleń w Polsce znajdują się zaintereowani dodatkowymi spotkaniami.

W spotkaniu uczestniczył Prezes Beskidzkiego Związku Pszczelarzy - Andrzej Walewski oraz Prezesi Kół Pszczelarzy z Wadowic i Andrychowa - Jadwiga Sabat - Prezes Koła Pszczelarzy w Andrychowie i Prezes Koło Pszczelarzy w Wadowicach - Józef Wenda. W spotkaniu uczestniczył również poseł na Sejm RP - Józef Brynkus.

Zapraszamy do obejrzenia galerii foto:

 

 

6.02.2016 - Konferencja Pszczelarska
Miejski Dom Kultury w Andrychowie

Jeśli pszczoły wyginą, ludziom zostaną nie więcej niż 4 lata życia - powiedział kiedyś Albert Einstein. Nic dziwnego, że tematyka pszczół i zależność pomiędzy stosowaniem pestycydów a liczebnością naszych małych przyjaciół spędza sen z powiek nie tylko pszczelarzy. Zarząd Koła Pszczelarzy w Andrychowie zorganizował 6 lutego 2016 roku w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie konferencję na temat środków chemicznych stosowanych w rolnictwie i ochrony owadów zapylających przed zatruciami. Przybyło kilkuset pszczelarzy w większości z regionu Polski Południowej. W otwarciu konferencji uczestniczył również Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak.

Podczas konferencji szczególną uwagę zwrócono na zależność pomiędzy stosowaniem pestycydów a liczebnością pszczół. Tematykę przedstawi Rafał Kołodziejczyk z Departamentu Ochrony Roślin Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Po referacie przybyli zapoznali się z produktami dla pszczół, wśród których dokładniej omówiono produkty zapobiegające i leczące Nosemę i działające ochronnie na larwy czerwiu przed roztoczami Varroa. W kolejnym wykładzie Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Tadeusz Sabat omówił sytuację w polskim pszczelarstwie.

Koło Pszczelarzy z Andrychowa zorganizowało konferencję wraz z firmą Babik Sabat. W holu MDK można było nabyć ule, stoły do odsklepiania, ciasto do karmienia wiosennego pszczół, preparaty do zwalczania chorób.

Czy w naszej okolicy mamy problem z umieralnością pszczół?

Dużo pszczół umiera z powodu złego stosowania oprysków, Pszczoły chorują również na choroby, które są zmorą wszystkich pszczelarzy w Polsce - warozę i nosemę. Andrychowskie Koło pszczelarzy zrzesza pszczelarzy z gminy Andrychów, ale dołączają do nas równiez pszczelarze z Wieprza, Nidku i okolic. Koło liczy ponad 70 członków, Liczba ta zmienia się. Rośnie liczba pszczelarzy. W naszej okolicy pszczelarze posiadają średniej wielkości pasieki liczące po 20 rodzin pszczelich. Są też takie, które mają po kilka rodzin. Żeby pasieka była opłacalna i można było z niej się utrzymać powinna liczyć conajmniej 300 rodzin - w przeciwnym wypadku może służyć jako dodatkowe źródło dochodu. Co roku w marcu lub w lutym - jeszcze przed odlotem pszczół kiedy zaczyna się wiosna i pszczelarze mają więcej czasu organizujemy tego rodzaju konferencje - mówi prezes Koła Pszczelarzy w Andrychowie - Jadwiga Sabat.

 

 

28 lutego 2015 r. MDK w Andrychowie

 

28 lutego 2015 roku w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie odbyło się doroczne spotkanie pszczelarzy. Organizatorami spotkania było Koło Pszczelarzy Andrychów oraz Firma Wyrób Sprzętu Pasiecznego Babik-Sabat s.c z Sułkowic. W programie spotkania uwzględniono wykład z zakresu chorób pszczół ze szczególnym uwzględnieniem występowania warrozy oraz ataku wirusów i bakterii na pszczoły zaatakowane przez warrozę. Wykład wygłosił prof. dr hab. Paweł Chorbiński z Wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.

Tadeusz Sabat - Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego oraz Europejskiej Federacji Związków Apislavia przedstawił nowe propozycje Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa oraz Polską inicjatywę zgłoszoną UE pt. "Miód w szkole". Omówił również problemy europejskiego i polskiego pszczelarstwa w tym szczegółowo przedstawił konieczność ochrony pszczół przed zatruciami.

Firma Babik-Sabat kupowała od pszczelarzy wosk i oferowała niezbędny sprzęt pszczelarski. Ule styropianowe , odzież ochronną, podkurzacze, zmiotki, topiarki parowe i słoneczne oraz węza pszczela - to tylko niektóre akcesoria niezbędne w każdej pasiece.

Członkowie Andrychowskiego Koła Pszczelarzy oferowali mieszkańcom miód pszczeli, kremy i maści z pyłkiem, pierzgą i propolisem, mleczko pszczele i całą gamę kosmetyków dla pan i panów.

Gośćmi honorowymi spotkania byli :

Tomasz Żak - Burmistrz Andrychowa, który w słowach skierowanych do uczestników wyraził radość, że pszczelarze z gminy Andrychów oraz sąsiednich gmin licznie przybyli na spotkanie. Potwierdził, że władze gminy doceniają rolę pszczół jako zapylaczy, oraz znaczenie produktów pszczelich w lecznictwie. Apiterapia już zawitała do ośrodków w naszej gminie! Pszczelarzom złożył życzenia zdrowych pszczół, obfitych zbiorów miodu, a mieszkańcom łatwego dostępu do wszystkich znakomitości ula.

Leszek Łysoń - radny rady powiatu wadowickiego poinformował zebranych czym zajmuje się w pracy oraz o priorytetach całej Rady. Odnosząc się do pszczelarzy stwierdził, że jest zwolennikiem integrowanej ochrony roślin zwłaszcza w terenach rozbudowanych gospodarstw rolnych. Ostrożność i rozwaga w stosowaniu środków ochrony roślin to nie tylko dbanie o pszczoły ale również o znakomitą jakość żywności naszego terenu. Stwierdził również, że wszędzie tam, gdzie z powodu chemii giną pszczoły - giną i inne owady pożyteczne, a płody rolne mogą i szkodzą zdrowiu ludzi. Składając życzenia pszczelarzom podkreślił, że jest dumny z faktu iż pszczelarze prowadzą takie spotkania, oraz życzył im udanego sezonu. Podkreślił, że podobnie jak Burmistrz jest smakoszem nie tylko miodu, ale również dobrodziejstw pyłku i propolisu.

W spotkaniu udział wzięło ponad 250 osób.


Sanok - 24.01.2015

 

 

Pszczela Wola - 7-8.02.2015

 

 

Babimost - 5-7 wrzesień 2014 r.

XXXII Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Babimoście - LZP Zielona Góra

 

Sitno - 5-6 lipca 2014 r.

Wystawa Pszczelarska w Sitnie

 

Stróże - 5-6 lipca 2014 r.

XXII Biesiada u Bartnika

 

Pszczela Wola - 8 czerwca 2014 r.

I Targi Pszczelarzy i Rzemiosła Pszczelarskiego

 

Kamianna - 10-11 maja 2014

Rozpoczęcie sezonu pszczelarskiego

 

Wycieczka trzecioklasistów